Listopad 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Rząd szykuje zmiany w oświadczeniach majątkowych urzędników
Rozmiar tekstu: A A A
Samorządowcy mają obowiązek złożyć swoje oświadczenie raz w roku. Po listopadowych wyborach nowi radni mieli miesiąc na złożenie odpowiedniej dokumentacji. ( na zdjęciu rada powiatu słupskiego)
Szykują się duże zmiany w oświadczeniach majątkowych, które co roku mają obowiązek składać radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, a także część urzędników. Zmiany to między innymi obowiązek podania źródła dochodów, a także oświadczenie o zatrudnieniu małżonki. Dochody, których źródła urzędnicy nie będą w stanie określić będą konfiskowane. Oświadczenia będą kontrolowane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Projekt odpowiedniej ustawy dotyczącej zmian w oświadczeniach majątkowych jest w rękach posłów, członków sejmowych komisji. W połowie stycznia ma trafić pod obrady sejmu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze nowe prawo zacznie obowiązywać już od połowy tego roku. - Zgodnie z założeniami wszystkie osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych będą musiały podać nie tylko kwotę majątku, ale także podać jego źródło - wyjaśnia Przemysław Gosiewski, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, inicjator zmian w ustawie. - Obowiązkowe ma być również ujawnianie odrębnego majątku współmałżonka osoby publicznej oraz wszystkich umów, które w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia służyły przekazaniu majątku przez osoby pełniące funkcje publiczne innej osobie. Zdaniem Gosiewskiego zmiany powinny powstrzymać omijanie przepisów, co pozwalało na działania korupcyjne wśród urzędników. Prawdopodobnie znikną również oświadczenia tajne, które składali między innymi ministrowie.

- W przypadku jakiejkolwiek nieprawidłowości oświadczeniem zajmie się CBA, a nieudokumentowane dochody będą przepadały na rzecz państwa - dodaje Gosiewski.

Samorządowcy z naszego regionu nie znają jeszcze szczegółów, ale twierdzą, że zmiany w oświadczeniach powinny wyjść na dobre.

- Jak na razie o zmianach wiem jedyni z mediów - mówi Antoni Gruba, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustce. - Społeczeństwo powinno wiedzieć o swoich wyborach. Mam tylko nadzieję, że nowe przepisy będą możliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Ja nie mam nic do ukrycia.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Hubert Bierndgarski
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2006-12-29
wyświetleń:1839

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 11 Gości