Listopad 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Nic już nie powstrzyma budowy tarczy antyrakietowej w Polsce?
Rozmiar tekstu: A A A
Pamela Quanrud
Stany Zjednoczone nie rezygnują z budowy na terenie Polski elementów tarczy antyrakietowej. Prac raczej nic nie powstrzyma, nawet dwuznaczne wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy podczas wizyty w Pradze na szczycie USA - EU.

Obama podczas oficjalnego wystąpienia stwierdził, że zagrożenie bronią atomową, która może być wykorzystana przez terrorystów jest bardzo realne i że na budowę tarczy może wpłynąć wstrzymanie przez Iran programu nuklearnego.

- Czechy i Polska były na tyle odważne, że zaoferowały pomoc w obronie przed programem jądrowym Iranu - mówił Barack Obama do kilkutysięcznego tłumu zgromadzonego na Placu Hradczańskim.

Ta niejednoznaczna wypowiedź Obamy zastanawia słupskich samorządowców jednak nie sprawiła, aby prace przy budowie tarczy wstrzymano.

Potwierdzenie budowy bazy wypłynęło też od wiceambasador USA Pameli Quanrud. Poinformowała ona lokalne władze, że USA nie rezygnują z inwestycji i obejrzała teren przyszłej bazy. - Nadal jesteśmy zainteresowani jej budową.

- Najpierw jednak Stany Zjednoczone muszą dokładnie wyliczyć koszty budowy bazy oraz upewnić się, że system obrony rakietowej działa bez zarzutu - twierdzi.

To według wiceambasador może trwać nawet dwa lata. Choć to termin odległy, to nie zmienia to faktu, że prace przygotowawcze do budowy jej trwają.

- Nie zauważyłem żadnej zmiany w pracach, wciąż posuwają się do przodu - mówi Sławomir Ziemianowicz, starosta słupski. - Ostatnio pojawili się u nas przedstawiciele firmy która na zlecenie Departamentu Obrony USA przygotowuje projekt bazy. Pytali nas o polskie przepisy budowlane, rozbiórkę hangarów lotniczych.

Właściwie pozostało niewiele do tego aby przypieczętować oficjalną budowę. MON przejmuje właśnie od Agencji Mienia Wojskowego 500 hektarów ziemi, na której znajduje się była baza wojskowa w Redzikowie. Na podpisanie czeka protokół zdawczo-odbiorczy. Ministerstwo Obrony Narodowej rozmawia także z lokalnymi władzami. Kolejne zaplanowane jest w najbliższym czasie po świętach. Termin jednak jeszcze nie jest znany. W bazie na terytorium Redzikowa głęboko pod ziemią wybudowane zostaną silosy z 10 rakietami przechwytującym. Pracować tam będzie łącznie około1200 osób w tym 200 amerykańskich żołnierzy i inżynierów. Rakiety naprowadzać ma radar w Czechach. Baza ma zostać oddana do użytku do 2014 roku.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2009-04-15
wyświetleń:5143

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 8 Gości