Listopad 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Strażnicy ze Słowińskiego Parku Narodowego uczą się udzielać pierwszej pomocy
Rozmiar tekstu: A A A
Jak udzielać pierwszej pomocy i jak postępować z ofiarami wypadków - to tematy zajęć praktycznych, które wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku zorganizowali dla strażników i pracowników Słowińskiego Parku Narodowego.

Udział w zajęciach - które odbywały się w siedzibie Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie - wzięli wszyscy strażnicy Parku a także pracownicy administracyjni i biurowi. Wykładowca Zakładu Dowodzenia Szkoły Policji w Słupsku asp. Andrzej Kaczor, demonstrował na specjalnych fantomach, jak udzielać pomocy osobie, która straciła przytomność lub jest ofiarą wypadku drogowego.

- Nawet najlepsza wiedza teoretyczna nie poparta praktyką, niewiele nam da w przypadku, gdy sami musimy ratować drugiego człowieka - mówi wykładowca. - Dzięki specjalnym wydrukom każdy mógł ocenić, jak skuteczna była udzielona pomoc.

Scenariusz instruktażu zakładał realne sytuacje wezwań o pomoc, jakie od turystów odbierają strażnicy Słowińskiego Parku Narodowego. Szczególnie w sezonie letnim parkowi strażnicy wzywani są do osób do osób tonących w morzu oraz w jeziorach a także do osób, które zagubiły się lub zasłabły na wydmach.

- To nie pierwsze spotkanie z wykładowcami ze Szkoły Policji - mówi Andrzej Rykaczewski, Komendant Straży Słowińskiego Parku Narodowego. - Spotykamy się cyklicznie i korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia. Korzystamy, aby nauczyć się paru nowych rzeczy. Niektóre oczywiście powtarzamy. Powtarzamy elementy ratowania ludzi w sytuacjach naturalnych, rzeczywistych. Moi podwładni, szczególnie w sezonie letnim, odbierają wiele wezwań o pomoc. Najczęściej są to wezwania do osób tonących oraz niefrasobliwych turystów, którzy zdecydowali się na skoki z wydm.

Współpraca słupskiej Szkoły Policji ze Strażą SPN trwa od kilku lat. W jej ramach przeprowadzono już między innymi zajęcia dotyczące użycia środków przymusu bezpośredniego a także prowadzenia akcji ratowniczej na akwenach wodnych.

Słupscy funkcjonariusze ze Szkoły Policji uczą pierwszej pomocy nie tylko osoby dorosłe.

Z ich nauk korzystają także... przedszkolaki. Takie zajęcia miały już miejsce w przedszkolu nr 15. Podczas zajęć prowadzonych przez mundurowych dzieci dowiadują się jak należy postępować z osobami, które nagle zasłabły lub straciły przytomność. Dzięki fantomowi przedszkolaki mogą podczas takich zajęć same spróbować udzielić pierwszej pomocy i nauczyć się tzw. resuscytacji. Dla wielu z nich to duże przeżycie, o którym bardzo długo opowiadają.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2009-04-19
wyświetleń:5230

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 13 Gości