Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Będzie nas mniej, ale życie będzie dłuższe
Rozmiar tekstu: A A A
Za 23 lata w Słupsku będzie mieszkało tylko 81 tysięcy ludzi. To mało, bo obecnie jest nas około 98 tysięcy. Kogo będzie najwięcej? Ludzi pomiędzy 45 i 60 rokiem życia. Kobiet będzie o jedną trzecią więcej niż mężczyzn. Nie zabraknie młodzieży, choć tej w wieku produkcyjnym będzie jak na lekarstwo. Jak będzie nam się żyło w powiecie słupskim za kilka-kilkanaście lat? Co ciekawe, życie statystycznej Kowalskiej ze Słupska w 2030 roku wydłuży się z 78 do 84 lat, a jej męża z 71 do 77 lat. Ubędzie ludzi w mieście, a przybędzie w powiecie. Z 94 tysięcy obecnie - do 97 tysięcy w 2030 roku.

Od kilkudziesięciu lat Główny Urząd Statystyczny bada naszą żywotność, migracje, wykształcenie, rozrodczość itp. Dzięki temu powstaje swoista mapa naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Oczywiście, mapa nie jest do końca dokładna i szczegółowa. Zawiera wiele błędów, które w całokształcie badań nie powodują jednak większego zamieszania.

Ubędzie nas
- Mamy jeden duży problem, który będzie nasilał się w kolejnych latach - mówi Wiesław Łagodziński z Głównego Urzędu Statystycznego. - Chodzi o trwający od kilkunastu lat spadek liczby ludności. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się rosnący poziom wykształcenia, trudności na rynku pracy, zmniejszenie świadczeń socjalnych na rzecz rodziny, brak w polityce społecznej filozofii umacniania rodziny i trudne warunki społeczno-ekonomiczne, w jakich znalazło się pokolenie w wieku prokreacyjnym.

Kolejnym, negatywnym w skutkach ruchem, jest emigracja ludzi z kraju. W najbliższych latach skala migracji zagranicznych wzrośnie (Dane z GUS pochodzą z ubiegłego roku, kiedy wyjazdy Polaków m.in. do Anglii dopiero się nasilały). Niemniej jednak ze statystyk można wyczytać, że więcej ludzi z powiatu słupskiego wyjedzie za granicę niż wróci. Nasilać się będzie również ruch pomiędzy miastem a wsią. Z roku na rok coraz większe rzesze mieszkańców Słupska będą przenosiły się do pobliskich, podsłupskich miejscowości.

Pojedziemy na wieś
- Wzrost mobilności przestrzennej ludności nastąpi około 2010 r. i w ciągu następnych 10 lat wskaźnik migracji powróci do wielkości z początku lat 90. W migracjach między miastem i wsią kontynuowana będzie występująca od kilku lat przewaga przemieszczeń na wieś. Stanie się tak dzięki powiększającej się urbanizacji wsi - dodaje Łagodziński.

Statystyki zawierają również dobre informacje. Nadal będzie następował spadek umieralności i wzrost przeciętnej długości życia, jednak odrabianie zaległości w tej dziedzinie w stosunku do krajów najbardziej rozwiniętych będzie następowało wolniej niż w ostatniej dekadzie.

W przypadku Słupska pojawia się jeszcze jeden problem. Z powodu zwiększającej się liczby osób w wieku emerytalnym i malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym, wzrosną koszty działalności małych przedsiębiorstw, a to może powodować masowe ich zamykanie. Takie zmiany wpłyną najmocniej na zwiększenie kosztów pracy i bezrobocia.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Hubert Bierndgarski
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-02-03
wyświetleń:1756

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 6 Gości