Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Tarło w centrum miasta
Rozmiar tekstu: A A A
- To sukces – cieszą się przyrodnicy ze Słupska. Tak zareagowali na informację o przystąpieniu troci do tarła w wybudowanym na Kanale Młyńskim sztucznym tarlisku dla ryb łososiowatych. – Teraz mieszkańcy Słupska będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak ryby te przystępują do rozrodu – mówi Ireneusz Litwin ze Stowarzyszenia Proekologicznego „Dolina Słupi”. Przypomnijmy, że budowa sztucznego tarliska dla ryb łososiowatych w Kanale Młyńskim koło Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku trwała dwa tygodnie i kosztowała 60 tys. złotych. Z dna kanału usunięto grubą warstwę gruzu, a jego miejsce zajął żwir. Jeszcze w trakcie wykonywania prac, do kanału zaczęły wpływać pierwsze trocie i pstrągi. Jednak na przystąpienie do tarła było jeszcze za wcześnie. Inwestorem było Stowarzyszenie Proekologiczne „Słupia” oraz Park Krajobrazowy Dolina Słupi, a finansowo inwestycję wsparły Urząd Miejski oraz Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku.

Zgodnie z planami, tarlisko nie zostało ogrodzone, bo wybudowano je z myślą o mieszkańcach Słupska oraz odwiedzających nasz region turystach. Pomysłodawcy chcieli, by wszyscy chętni mogli na własne oczy obserwować zachowania ryb podczas tarła. Bezpieczeństwa ryb w Kanale Młyńskim strzegą policjanci oraz strażnicy rybaccy i społeczni.

- Spodziewaliśmy się, że ryby wpłyną na tarlisko w październiku. Wierzyliśmy też, że przystąpią tu do tarła. I udało się! Pierwsza troć wędrowna właśnie kończy budowę gniazda tarłowego. Teraz czekamy na kolejnych przedstawicieli tego gatunku gotowych do rozpoczęcia tarła – cieszy się Artur Wysocki, prezes Słupskiego Klubu Muchowego „Dolina Trzy Rzeki”.

Przyrodnicy są przekonani, że z każdym dniem m.in. na tym odcinku rzeki będzie przybywać ryb, a co za tym idzie również gniazd tarłowych. – Cieszymy się, że działania wspomagające naturalne tarło ryb łososiowatych, które podjęliśmy w zeszłym roku, przynoszą wymierne efekty – mówi Ireneusz Litwin ze Stowarzyszenia Proekologicznego „Dolina Słupi”. - Pierwszy raz w życiu widzę coś takiego. To fascynujące. Jutro przyprowadzę tu swoja wnuczkę – mówi Maria Krupa, emerytka ze Słupska. (ars)

Na zdjęciu: Na wieść o przystąpieniu do tarła troci, na moście nad Kanałem Młyńskim pojawili się mieszkańcy Słupska.

Fot. Artur Stencel
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:Głos Słupski
data dodania:2005-10-25
wyświetleń:1677

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 12 Gości