Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Ogrody na 500 lat istnienia Zamku Książąt Pomorskich
Rozmiar tekstu: A A A
Fot. APR - SAS
Na poniedziałek zaplanowano otwarcie odrestaurowywanego ogrodu Zamku Książąt Pomorskich. W poniedziałek i wtorek w Muzeum Pomorza Środkowego odbywa się konferencja na temat zamków, dworków i pałaców Pomorza Środkowego. Towarzyszyć jej będzie oficjalne otwarcie ogrodu. W tym roku przypada 500-lecie powstania zamku. Z tej okazji budynek czeka wiele zmian, pierwsze już są widoczne - od listopada ub.r. powstaje ogród, przypominający ten renesansowy, stworzony przed wiekami. W tym roku planowane są także inne prace, m.in. wymieniane będą okna w zamku i odnawiana elewacja.

Ogrody zamkowe, o wiele większe niż te, które będziemy oglądali już od nowego tygodnia, stworzyła księżna Erdmuta, gdy zaczęła rezydować w Słupsku. - Była biedna, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie i remonty zamku stworzyła ogród - opowiada Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor muzeum. - Były tam krzewy, kwiaty i zioła. Ogród został zniszczony za czasów pruskich. My chcemy przywrócić go do życia. Na podstawie zachowanych informacji, próbujemy go odtworzyć. Nie będzie to kopia, ale ogród przypominający ten przed wieków. Przetarg na jego wykonanie wygrała firma "Ogrody" ze Słupska. Prace przebiegają w dwóch etapach. W listopadzie ub.r. odwodniono teren, bo był często zalewany. W tym roku pracownicy firmy przystąpili do nasadzeń roślin. - Ułożyliśmy nową nawierzchnię, sadzimy rośliny - mówi Andrzej Perliński, współwłaściciel firmy. - Projekt zakłada nawiązanie do ogrodu renesansowego. Posadziliśmy cztery cisy, bukszpan, zioła. Będą to zioła, które stosowano w renesansie, rozmaryn, lawenda, szałwia, oregano. Poza tym pojawią się krzewy zimozielone, rododendrony i nowe rośliny, których dawniej nie znano, trzmielinka, czy rumianka. Na środku ogrodu powstanie charakterystyczny ornament, w odrodzeniu zazwyczaj w centrum była jakaś rzeźba, u nas będzie puste miejsce. Każdy może puścić wodzę fantazji.

Łącznie w ogrodzie pojawi się 1500 różnych roślin, będzie go okalał żywopłot. W ogrodzie pojawi się też kamera monitoringu. - Niestety, już podczas sadzenia ktoś ukradł kilka roślin - denerwuje się dyrektor muzeum. - Obecnie kompleksu zamkowego strzegą dwie kamery, pojawi się trzecia, ruchoma, która będzie miała szerszy ogląd na teren.

Tak wyglądał ogród zamkowy we wtorek. Na początku tygodnia odbędzie się oficjalna prezentacja odrestaurowanego ogrodu.

Postać szarżujących dzików przeniesiono do ogrodu sprzed dziedzińca zamku kilka tygodni temu. We wtorek zniszczono postument, na którym pomnik przez wiele lat stał.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Aleksandra Christyniuk
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-04-20
wyświetleń:1967

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 1 Gości