Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Za instalację tarczy antyrakietowej rozwiązanie problemu bezrobocia
Rozmiar tekstu: A A A
Wczoraj w słupskim Starostwie Powiatowym zaprezentowano wyniki sondażu w sprawie tarczy.
Fot. APR-SAS
Pięciuset mieszkańców regionu słupskiego odpowiedziało na 6 pytań w sprawie umieszczenia na ich terenie elementów globalnego systemu obrony przeciwrakietowej. Z badań wynika, że mieszkańcy Redzikowa, Słupska i okolic chcą rekompensaty za umieszczenie amerykańskiego obiektu na terytorium powiatu słupskiego. Najbardziej oczekiwaną rekompensatą byłoby w opinii badanych zrealizowanie przez władze centralne jakiegoś dodatkowego programu, który miałby zwalczać bezrobocie i ubóstwo na tym terenie. Publiczna dyskusja na temat tarczy antyrakietowej rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W tym roku nie cichnie wrzawa wokół jej budowy, gdy okazało się, że elementy globalnego systemu obrony przeciwrakietowej najprawdopodobniej staną w podsłupskim Redzikowie. Mieszkańcom gminy wiejskiej Słupsk postanowił pomóc wójt Mariusz Chmiel. Zwrócił się o informacje w tej sprawie do ambasadora USA Victora Ashe'a oraz do polityków. Został za to skrytykowany przez ministra obrony narodowej oraz wicepremiera, którzy zarzucili mu wtrącanie się w politykę zagraniczną państwa. Jednak cel osiągnął i informacje zdobył. Został też zaproszony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Romana Polko. W akcję informacyjną włączył się także pomorski Urząd Marszałkowski, który zlecił badania opinii publicznej.

- Jesteśmy prorządowi i nie chcemy wywoływać dyskusji publicznej, czy tarcza jest potrzebna, czy też nie, bo jeżeli rząd uważa, że z punktu widzenia kraju taka instalacja jest potrzebna, to widać tak jest - twierdzi marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski. - Jednak mamy prawo, jako gospodarze gminy, powiatu i województwa rekompensaty. Oczekiwania naszych mieszkańców wyraźnie wskazują, że na kolanach nie przyjmą tej decyzji, lecz będą domagać się propozycji poważnych inwestycji i rozwiązania problemów bezrobocia. W ten sposób odpowiedziało 44 proc. respondentów.

Jedną z takich inwestycji miałaby być duża inwestycja drogowa - budowa Drogi Kaszubskiej integrującej region słupski z Trójmiastem. Tego oczekiwał co czwarty z zapytanych. Dodatkowo 72 proc. mieszkańców regionu słupskiego uważa, że budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie będzie miała średni lub duży wpływ na ich życie.

Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego oraz słupscy samorządowcy przyznają, że lokalizacja tarczy w Redzikowie nie jest jeszcze przesądzona. Zdaniem marszałka w tej kwestii potrzebna jest szersza akcja informacyjna dotycząca tarczy antyrakietowej. Kozłowski podkreśla, że teraz samorząd czeka na ruch rządu,a wyniki sondażu zdaniem samorządowców mogą być swoistą kartą przetargową w negocjacjach z Amerykanami. Badania przeprowadzono na próbie 500 osób. Błąd statystyczny określony przez PBS wynosi 4 proc. Badanie kosztowało 10 tys. zł.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-08-29
wyświetleń:1352

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 2 Gości