Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Streetworker pilnie poszukiwany
Rozmiar tekstu: A A A
Mają pracować na najtrudniejszych ulicach Słupska, docierając bezpośrednio do dzieci zagrożonych patologią. Tak najogólniej można określić pracę pedagogów ulicznych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczął właśnie poszukiwanie osób chcących się przeszkolić i pracować jako streetworkerzy.

- Pedagodzy uliczni będą pracować w wybranych rejonach naszego miasta - mówi Daria Chalecka specjalista pracy socjalnej MOPR. - W szczególności będą kierowane tam, gdzie skoncentrowane są środowiska złożone w dużej części z ubogich, dotkniętych bezrobociem rodzin, które nie radzą sobie z problemami codziennego życia.

Głównym zadaniem pedagogów będzie praca z dziećmi spędzającymi czas na ulicach, wchodzącymi w konflikt z prawem, zagrożonych patologiami.

- Streetworker to szczególna osoba, musi umieć zdobyć zaufanie dzieci, młodzieży. Zaproponować im alternatywne formy spędzania czasu, zarazić jakimś pomysłem na życie, aby dzieci te, nie popełniały błędów swoich rodziców. Co ważne, streetworkerzy będą pracować bezpośrednio w środowisku, prowadząc działania terapeutyczne. Dlatego mają szansę być skuteczni - dodaje Chalecka.

Sterreworker w Polsce to wciąż jeszcze nowość, za granicą ta forma pomocy socjalnej jest dobrze znana. Pracują z bezdomnymi, narkomanami, prostytutkami czy dziećmi ulicy. Streetworker musi być komunikatywny, charyzmatyczny, silny emocjonalnie i w jakiś sposób atrakcyjny dla tych, wśród których ma pracować. Jego praca polega na znajdowaniu bezdomnych, którzy potrzebują pomocy, a z różnych względów - z niewiedzy, czasem z wyboru jej nie otrzymują.

- To tacy łącznicy między bezdomnymi a instytucjami niosącymi pomoc ? mówi Koszutowski, dotychczasowy koordynator pracy streetworkerów. - Pracownicy socjalni pracują od godziny 7 do 15, a tacy ludzie ludzie wymagają pomocy całodobowo. Stąd potrzebna jest osoba, która będzie poznawała to środowisko, spróbuje dotrzeć do tych ludzi i ich problemów. Poinformuje o ich prawach, formach pomocy, zgłosi ich problemy i istnienie odpowiednim instytucjom.

Kandydaci na streetworkerów powinni do 31 marca złożyć w MOPR wypełniona ankietę. Dostępna jest na stronie www.mopr.slupsk.pl lub w pokoju 22 przy ul. Jaracza 5, tel. 0-59-840-20-78. Z wszystkich zainteresowanych osób wyłonionych zostanie 5, które przejdą specjalne bezpłatne szkolenie. Umożliwi im ono, staranie się o zatrudnienie jako streetworker w Słupsku.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2008-03-21
wyświetleń:2990

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 10 Gości