Styczeń 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Niepełnosprawni - sprawni, ale nieobecni w pracy
Rozmiar tekstu: A A A
Niedawno w imieniu Polski prezydent Lech Kaczyński odebrał nagrodę International Disabilty Award, którą honorowane są kraje podejmujące działania na rzecz aktywnego udziału niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. Tymczasem w Polsce niepełosprawni stanowią zaledwie 1,2 proc. pracujących. Częściej niepełnosprawnych zatrudniają pracodawcy prywatni niż instytucje państwowe. Pracodawcy publiczni wolą płacić kary na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niż przyjmować ich do pracy. Sprawdziliśmy, czy niepełnosprawni mają szanse na pracę w Słupsku.

- W Słupsku jest ok. 12 tysięcy osób niepełnosprawnych - mówi Wanda Perchel z Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej. - Nie są to jednak pełne dane, bo nie wszyscy mają określoną niepełnosprawność, więc liczba ta w rzeczywistości może być o kilka tysięcy wyższa. Zarejestrowanych w PUP jest 517 osób niepełnosprawnych z miasta i 286 z powiatu. Wydaje się, że to mało, jednak w Słupsku - prawie 100-tysięcznym zarejestrowanych jest 7248 osób bezrobotnych, a w powiecie 10137, w tym powyżej 55 r.ż. jest 535 osób w Słupsku i 436 w powiecie - a to już są cyfry porównywalne.

Administracja publiczna w Polsce zatrudnia trzykrotnie mniej niepełnosprawnych niż przedsiębiorcy prywatni. Chlubnym wyjątkiem są słupski Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe - tutaj spełnione są założenia ustawy o rehabilitacji i pracuje tu wymagana liczba niepełnosprawnych. Zatem kar na PFRON oba urzędy nie płacą. Gorzej jest w innych placówkach. - Zatrudniamy 343 osób, w tym 6 osób niepełnosprawnych - mówi Bogusław Piechota, dyrektor Urzędu Morskiego. - Nie jest to wymagany ustawą procent, ale należy pamiętać, że ci wszyscy ludzie pracują nie tylko w Słupsku, ale w kapitanatach w Darłowie, Ustce, Łebie i Kołobrzegu, gdzie nie zawsze warunki lokalowe pozwalają na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. W Urzędzie Skarbowym na 198 zatrudnionych pracują 2 osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W Słupskim ZUS-ie na około 680 pracowników 7 to osoby niepełnosprawne - te cyfry nie zwalniają urzędów z wpłat na PFRON.

- Wszystkie ZUS-y w Polsce podają swoje dane dotyczące osób niepełnosprawnych do centrali w Warszawie, która zbiorczo opłaca składki na fundusz rehabilitacji - mówi Ewa Dusza, rzecznik prasowy ZUS.

Tak mała liczba zatrudnionych również jest konsekwencją barier architektonicznych, które odcinają osobom z dużą niepełnosprawnością ruchową dostęp do pracy. Rząd zapowiada, że wszystkie budynki użyteczności publicznej mają być dostosowane do potrzeb takich osób, jednak należy pamiętać o tym, że osoby niepełnosprawne pojawiają się tam nie tylko jako petenci. (Małgorzata Stecz)
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2006-09-22
wyświetleń:1774

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 8 Gości