Grudzień 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jest plac, którego nie ma!
Rozmiar tekstu: A A A
Kościół Mariacki w Słupsku znajduje się na placu, którego nie ma! Według tabliczek umieszczonych na budynku, adres świątyni to plac Mariacki. Jednak w miejskim rejestrze ulic i placów nie figuruje takie określenie. Według spisu ulic, kościół Mariacki znajduje się pomiędzy ulicami: Łukasiewicza i Nowobramską. O adres kościoła zapytaliśmy więc proboszcza parafii, księdza Pawła Jochaniaka. - Oficjalnie jest to Łukasiewicza 7 - odparł. - Dla nas mniej istotny jest adres kościoła, bowiem wszelka korespondencja przychodzi na adres parafii, czyli Dominikańską 1.

Okazuje się, że do zamieszania przyczynili się miejscy urzędnicy. - Część z nas, którzy mają stare koncesje, znajduje się na placu Mariackim - mówią handlowcy sprzedający kwiaty przy świątyni. - Pozostali są przydzieleni albo do ulicy Łukasiewicza, albo do Nowobramskiej. Ratusz dzieli nas według uznania. Magistrat już zapowiada, że sprawą się zajmie. - Staramy się reagować na podobne sygnały - tłumaczy Mariusz Smoliński, rzecznik prezydenta miasta. - W najbliższym czasie uporządkujemy tę kwestię. Placu Mariackiego nie ma. Jest to tylko nazwa zwyczajowa.

To nie jedyny przypadek chaosu w nazewnictwie słupskich ulic, placów i alei. W mieście nie jest np. zachowana konsekwencja w nazewnictwie ulic bohaterów wojennych. Nie w każdym przypadku zachowane są bowiem stopnie wojskowe patronów ulic: jest ulica generała Józefa Bema, ale z kolei w przypadku ulicy Józefa Piłsudskiego pominięto stopień marszałka. Ponadto na tabliczkach z nazwaniem placów i alei pojawiają się błędy ortograficzne. Place i aleje, podobnie jak ulice, powinno się pisać małą literą. Rok temu pisaliśmy o błędnym nazewnictwie ulicy Bohaterów Westerplatte. Na miejskich tabliczkach brakowało „bohaterów”, co zmieniało znaczenie patrona. Po naszej interwencji Zarząd Dróg Miejskich wymienił tabliczki na wolne od błędów. (Łukasz Wójcik)

Na zdjęciu: Nikt nawet nie pamięta kiedy umieszczono na kościele tabliczki z nieistniejącym adresem.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2006-11-08
wyświetleń:2148

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 5 Gości