Styczeń 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
NIK zakończył kontrolę w Urzędzie Morskim
Rozmiar tekstu: A A A
Trzy wnioski do prokuratury przeciwko nieprawidłowościom jakich miał dopuścić się Bogusław Piechota, były dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, rażące błędy w gospodarce nieruchomościami włącznie z wynajmowaniem obiektów własnej rodzinie, zaniechane inwestycje i polityka kadrowa, która polegała na zwalnianiu pracowników i przyjmowaniu nowych związanych politycznie z kierownictwem urzędu. Tak pokrótce można opisać nieprawidłowości jakie Najwyższa Izba Kontroli wykazała po ponad półrocznej kontroli w Urzędzie Morskim w Słupsku.

Kontrolerzy NIK weszli do słupskiego urzędu pod koniec czerwca ubiegłego roku. Jak mówi Małgorzata Pomianowska, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie decyzję podjęto po skargach pracowników. Ci pisali w skargach o nieprawidłowościach przy zwalnianiu i zatrudnianiu nowych osób oraz o błędach w przetargach organizowanych przez urząd. Kiedy jednak kontrolerzy przyjrzeli się dokumentacji okazało się, że nieprawidłowości jest o wiele więcej. Przedłużono kontrolę do grudnia 2007. Później do końca stycznia 2008. Dopiero wczoraj uzgodniona została ostateczna wersja raportu pokontrolnego. Wyniki są przerażające.

- Nieruchomości były najczęściej przydzielane bez przetargu z tzw. wolnej ręki - wylicza Józef Gawłowicz, obecny dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Działki dzierżawiono bez wymaganej zgody starostwa powiatowego. Pojawiły się zarzuty o dzierżawy nieruchomości członkom rodziny i pracownikom urzędu morskiego. Kontrolerzy mieli również uwagi do gospodarki kadrowej w urzędzie. W czasie działalności byłego dyrektora było 65 zwolnień i odejść pracowników. Część zwolnionych niezgodnie z prawem przywrócono do pracy lub wypłacono im odszkodowania. Ponadto z powodu niewykonania części inwestycji urząd musiał oddać ponad 2 mln zł dotacji na tzw. zjazdy techniczne na plażę. Część tych nieprawidłowości ma oczywiście odzwierciedlenie w finansach urzędu. Ciężko jednak na dzisiaj powiedzieć jak duże są to straty.

Gawłowicz przyznał, że już w trakcie trwania kontroli wysłał do prokuratury trzy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. We wszystkich przewija się nazwisko byłego dyrektora Bogusława Piechoty. Ten nie chce komentować raportu. Z tego, co wiemy nie zapoznał się z nim. W trakcie kontroli nie chciał również odpowiadać na pytania pracowników NIK tłumacząc, że może odpowiadać jedynie w obecności funkcjonariuszy ABW i CBA. Piechota pytany o dzierżawy nieruchomości dla rodziny odpowiada jedynie, że nie pamięta takich sytuacji.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Hubert Bierndgarski
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2008-02-14
wyświetleń:2265

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 12 Gości