Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Czas do przedszkola
Rozmiar tekstu: A A A
Rodzice pociech w wieku przedszkolnym powinni się spieszyć. Tylko do końca kwietnia można składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli. Karty zgłoszeń rodzice otrzymają w placówkach , do których chcą zapisać pociechę. Jednak o przyjęciu zdecyduje na początku maja Międzyprzedszkolna Komisja Kwalifikacyjna. Opieka nad dzieckiem to, niestety, spory wydatek. W Słupsku rodzice mogą wybrać jedną z 19 publicznych placówek. Na maluchy czeka tam łącznie ponad dwa tysiące miejsc. Nie może zabraknąć w nich miejsca dla sześciolatków, które od ubiegłego roku muszą obowiązkowo uczęszczać do "zerówki". Pewne miejsce w placówkach mają też dzieci samotnych matek lub ojców, rodziców niepełnosprawnych oraz pochodzące z rodzin zastępczych. Te maluchy, które nie dostaną się do wybranego przez rodziców przedszkola, mogą liczyć na miejsce w innej placówce.

Rodzice, którzy zdecydują się posłać dziecko do przedszkola muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. W słupskich placówkach tzw. opłata stała (ponoszona nawet wówczas, gdy dziecko do przedszkola nie chodzi, np. z powodu choroby) wynosi około 150 złotych. Z kolei stawka żywieniowa oscyluje w okolicach 4 złotych za każdy dzień. Łącznie miesięczny koszt to co najmniej 250 złotych. Do tego trzeba jeszcze dodać np. komitet rodzicielski (rocznie nawet ponad 100 złotych), naukę języka obcego (20-25 złotych miesięcznie), kurs tańca (około 20 złotych).

Na takie wydatki nie są narażeni jedynie rodzice sześciolatków, które do "zerówki" chodzić muszą. - Przygotowanie dziecka do nauki w szkole z mocy prawa jest bezpłatne – informuje Anna Sadlak, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w słupskim ratuszu. – Dlatego rodzice dzieci uczęszczających do "zerówki" 5-godzinnej nie ponoszą opłat. Jeśli jednak dziecko korzysta z posiłków , to rodzice płacą ustalona stawkę żywieniową oraz pokrywają koszty przygotowania posiłku. Za pobyt malucha w przedszkolu powyżej 5 godzin rodzic musi zapłacić 30 procent miesięcznych kosztów utrzymania dziecka oraz ustaloną stawkę żywieniową.

W przyszłym tygodniu na łamach "Głosu Słupskiego" opublikujemy dla rodziców ściągawkę - przegląd wszystkich miejskich przedszkoli. (sta)

Na zdjęciu: W przedszkolu najważniejsza jest dobra zabawa.

Fot. Krzysztof Tomasik
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:Głos Słupski
data dodania:2005-04-15
wyświetleń:1332

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 6 Gości