Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Będą doktorzy będzie szansa na uniwersytet
Rozmiar tekstu: A A A
Będziemy kładli nacisk na jakość a nie na ilość - przekonuje prof. Danuta Gierczyńska, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Akademia Pomorska w Słupska otrzymała akredytację na czterech kierunkach. Na jednym z nich - pielęgniarstwie wykładowcy będą mogli kształcić na poziomie licencjatu aż przez najbliższe pięć lat. Na pozostałych kierunkach akredytacje przyznano na trzy lata. Co ciekawe wydziały, które otrzymały akredytację znalazły się na wyższym - trzecim poziomie, co oznacza, że uczelnia otrzyma większe dofinansowanie na badania naukowe. Tradycyjnie już po zakończeniu roku akademickiego przedstawiciele słupskiej uczelni podsumowali całoroczną działalność i opowiedzieli dziennikarzom o zamiarach na kolejny rok akademicki. Jedną z ciekawszych informacji jest większa liczba wydziałów, gdzie będzie można się doktoryzować. Jeżeli wydziałów będzie sześć, to uczelnia będzie miała szanse stać się uniwersytetem.

- Obecnie doktorat można bronić na dwóch kierunkach - biologii i historii - mówi prof. Danuta Gierczyńska, rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku - Nie możemy już wzorem lat poprzednich iść na ilość. Teraz najważniejsza jest jakość, tym bardziej, że z roku na rok maleje liczba studentów. Zabiegamy, aby w niedalekiej przyszłości doktoryzować można było się również na wydziale geograficznym, filologii polskiej i pedagogice. To już będzie pięć wydziałów. Kolejny, szósty to językoznawstwo, choć tutaj potrzebujemy więcej czasu. Jeżeli spełnimy te warunki, to realna staje się szansa przekształcenia akademii w uniwersytet.

Rozwój uczelni widać również po nowych kierunkach. Uczelnia odchodzi powoli od uczenia niestacjonarnego i zaocznego. Coraz większy nacisk kładzie się natomiast na studia dzienne, stacjonarne.

- Mamy aż 11 kierunków stacjonarnych na które będziemy mogli przyjąć 1380 studentów - wylicza prof. Zenon Romanow, prorektor do spraw rozwoju i organizacji uczelni - Oczywiście największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, gdzie o jedno miejsce ubiega się aż pięć osób. Na topie jest również germanistyka, pedagogika i biologia medyczna.

W celu rozwijania swojej oferty uczelnia od września 2008 uruchamia nowe kierunki nauczania. Będzie to między innymi regionalizm pomorski, archiwistyka, wychowanie przedszkolne i wczesnoszkolne z językiem angielskim. Są niestety kierunki, gdzie nie ma chętnych.

- Szczególne braki odczuwamy na matematyce i fizyce. Nic w tym jednak dziwnego skoro matematyka nie jest obowiązkowa na maturze. Na tych kierunkach będziemy zapewne ponawiali nabór we wrześniu. W pozostałych nabór powinniśmy zakończyć w lipcu - dodaje prof. Romanow.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Hubert Bierndgarski
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-07-20
wyświetleń:2469

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 1 Gości